Erdem Kaya Patent

ULUSLARARASI PATENT BİRLİĞİ BAŞKANI ERDEM KAYA’NIN "UPB’DEN PAYLAŞIM AĞI" HABERİ...

ULUSLARARASI PATENT BİRLİĞİ BAŞKANI ERDEM KAYA’NIN "UPB’DEN PAYLAŞIM AĞI" HABERİ...
ULUSLARARASI PATENT BİRLİĞİ BAŞKANI ERDEM KAYA’NIN "UPB’DEN PAYLAŞIM AĞI" HABERİ...
Uluslararası Patent Birliği, üyelerini fikri haklara yönelik tüm kritik gelişmelerden haberden edebilmek için bilgi paylaşım ağı kurma çalışmalarına başladı.
 
Fikri ve sınai mülkiyetin uluslararası alanda korunmasını ve iyileştirilmesini sağlamak amacıyla faaliyetlerine devam eden Uluslararası Patent Birliği (UPB), üyelerine daha fazla katma değer sağlamak amacıyla da yeni projeler geliştiriyor. Birlik, bu amaç doğrultusunda üyelerini fikri haklara yönelik tüm kritik gelişmelerden haberdar edebilmek adına etkin bir bilgi paylaşım ağı kurmayı hedefliyor. Türkiyenin ve Bursanın patent konusunda 2023 hedeflerine ulaşmasının pek mümkün olmadığını ifade eden Uluslararası Patent Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, bu öngörüden hareketle birlik olarak 2015 yılı içinde bir çalışma yaptıklarını ve Bursadaki sanayi kuruluşlarını patent konusunda bilgilendirerek patent başvuru sayısını artırmayı hedeflendiklerini belirtti. 2023 vizyonu ile hedeflenen patent başvuru sayısına ulaşılmasını da amaçladıklarını kaydeden Kaya, “Ulus olarak hedefimiz emek yoğun ekonomiden değer yoğun ekonomiye geçiş yapmak. Günümüzün ağır rekabet şartlarında ne yazık ki başka bir çıkış yolu da gözükmüyor. Bu noktada girişimciliği ve inovasyonu tetikleme adına devlet politikaları uygulamaya alınıyor, bu uygulamalar yavaş yavaş çıktılarını vermeye başlıyor. Yeni Ar-Ge Merkezleri kuruluyor, patent sayıları artıyor, Ar-Ge harcamalarının GSYİH içindeki payı giderek yükseliyor. Doğru bir yolda ilerliyoruz ama yol uzun ve yol boyunca birçok kritik yol ayrımı var. Hedeflenen noktaya varabilmek için yaşadığımız ekosistemdeki tüm ilgili paydaşların proaktif desteğine ihtiyaç var. Bu paydaşlar arasında STKlar büyük önem taşıyor. Uluslararası Patent Birliği de bu STKlar arasında üstlendiği misyon itibarıyla çok önemli bir yerde. Zira hala ülkemizde fikri haklara yönelik çalışmalar yapan STK sayısı bir elin parmaklarını geçemiyor” diye konuştu.
 
KATMADEĞER SAĞLAYICI PROJELER 
 
Kaya, üyelere yönelik daha fazla katma değer sağlayıcı projeler geliştirme gayretinde olduklarını ifade ederek, “Üyelerimizi fikri haklara yönelik tüm kritik gelişmelerden haberdar edebileceğimiz etkin bir bilgi paylaşım ağı kurmayı hedefliyoruz. Uzman statüsündeki üyelerimizin katkılarıyla kaliteli içerikler üretip bu ağ üzerinden bu içerikleri paydaşlarımıza ulaştırmak istiyoruz. UPBnin salonunda ya da üyelerimizin belirlediği yerlerde bilinçlendirme ve uzmanlık seminerleri düzenlemek, fikri haklar alanında soru ya da sorunları olan kişileri de her zaman en doğru şekilde yönlendiren bir dernek olmak da amaçlarımız arasında. Yolumuz uzun ama başarıya olan inancımız yüksek. Bu yolda bize destek olan ve olacak herkese şimdiden sonsuz şükranlarımı sunarım” diye konuştu. 
 
KOSGEB DESTEKLİYOR
 
Son günlerde yaşanan önemli bir gelişmeyle ilgili olarak da bilgi veren Kaya, KOSGEBin artık Türk Patent Enstitüsüne (TPE) yapılan patent, faydalı model, endüstriyel tasarım, entegre devre topografyaları başvurularının tüm maliyetlerini yüzde 100 olarak desteklemeye başladığını kaydetti. Kaya, “Bu destek ile birlikte artık KOBİlerin patent maliyetlerinden endişelenmesine gerek kalmadı. KOSGEB Genel Destek Programı altında birçok farklı konuda KOBİlere geri ödemesiz destekler sağlamakta. Bunlardan birisi de Sınai Mülkiyet Hakları Desteğidir. TPEden alınacak her bir belge için işletmeye sağlanacak desteğin üst limiti 5 bin TL, TPE muadili yurt dışı kurum/kuruluşlardan alınacak her bir belge için ise desteğin üst limiti 10 bin TL olarak belirlenmiş durumda. Program süresince desteğin üst limiti de 20 bin TL olarak saptandı. Program süresi 3 yıl olup; her 3 yılda bir dolan limitler yeniden üst limite tamamlanacak şekilde etkinleştirildi” dedi.
 
WIPO VERİLERİ
 
Dünya Patent Birliği (WIPO) verilerine göre 2011 yılında dünyada toplam 2 milyon 158 bin, 2012 yılında da toplam 2 milyon 356 bin 500 patent başvurusu gerçekleştirildi. Her yıl artış gösteren patent başvuru sıralamasında WIPO 2012 yılsonu verilerine göre, taklit malları ile ünlü Çin 652 bin 777 patent başvuru sayısı ile ilk sırayı alırken, Türkiye ise 4 bin 666 adet başvuru sayısı ile 38. sırada kendine yer buldu. Ülke olarak Türkiyenin Dünya patent ligindeki yeri çok da parlak değilken, sanayi ve üretim şehri kimliği taşıyan Bursanın Türkiye genelinde İstanbul, Ankara ve İzmirin ardından 4. sırada yer alması da çarpıcı bir başka gerçeği gözler önüne seriyor.