Erdem Kaya Patent

PCT BAŞVURU HARÇLARINDA KDV ALIMI UYGULAMASI SONA ERMİŞTİR!

PCT BAŞVURU HARÇLARINDA KDV ALIMI UYGULAMASI SONA ERMİŞTİR!
PCT BAŞVURU HARÇLARINDA KDV ALIMI UYGULAMASI SONA ERMİŞTİR!

Maliye Bakanlığı’nın görüşü doğrultusunda, Türk Patent ve Marka Kurumu aracılığıyla yapılan başvurulara ilişkin ücretlere KDV eklenmesi konusunda 25.01.2016 tarihinde bir uygulama getirilmişti. Ancak, yine Maliye Bakanlığı’ndan 24.11.2016 tarihinde alınan görüş doğrultusunda, Patent İşbirliği Anlaşması (PCT) kapsamında Türk Patent ve Marka Kurumu aracılığıyla yapılan uluslararası başvurulara ilişkin ücretler için KDV alınması yönündeki uygulama sona erdirilmiştir.

Buna göre; örneğin başvuru sayfa sayısı 30’u aşmayan, 1 rüçhanlı ve tüzel kişilere ait başvuruların PCT harcı 3784 CHF tutarında iken, yeni düzenleme ile birlikte harç 3206 CHF’ye düşürülmüştür. Benzer uygulama şahıs başvurularında da geçerli olmaktadır.

Ayrıca, TÜBİTAK 1602 Patent Destek Programı (Uluslararası Başvuru) kapsamında hali hazırda sağlanan 2000 CHF’lik teşvik tutarı verilmeye devam edilmektedir.

KDV alımının kaldırılması ve TÜBİTAK 1602 Patent Destek Programı’nın sağladığı 2000 CHF’lik teşvik tutarı sayesinde hem firmaların hem de şahısların PCT başvuru sayılarında artış olduğu gözlemlenmekte ve bu artışın süreceğini öngörmekteyiz.

TÜBİTAK 1602 Patent Destek Programı hakkında daha fazla bilgi için https://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/sanayi/ulusal-destek-programlari/icerik-1602-tubitak-patent-destek-programi linkini tıklayabilir ya da Erdem Kaya Patent'e ulaşabilirsiniz. Patent Vekillerimiz sizlere her zaman en doğru bilgiyi vermek için hazırdır.

 

KAYNAK: http://www.turkpatent.gov.tr/TurkPatent/allAnouncement/anouncementDetail?newsId=634

 

Saygılarımla,

 

Gülşah ARSLAN GÜNGÖR

Patent Uzmanı

Kimya Yüksek Mühendisi