Erdem Kaya Patent

BURSA’DA KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU ANLATILDI

BURSA’DA KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU ANLATILDI
BURSA’DA KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU ANLATILDI

Bursa partnerliğini yürüttüğümüz Sistem Global Danışmanlık tarafından düzenlenen Bursa aylık toplantılarının ikincisinde Bilişim Teknoloji Fikri ve Sınai Haklar Hukuku Bölüm Yöneticisi Av. Sertel Şıracı'nın sunumuyla "Kişisel Verilerin Korunması Farkındalık Eğitimi" gerçekleştirildi. 

 
Crowne Plaza Otel’de düzenlenen eğitimde kişisel veri, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve uygulamaları konusunda detaylı bilgiler katılımcılara aktarıldı. Yoğun bir katılımın olduğu organizasyonda konuşan Av. Sertel Şıracı, GARTNER raporuna göre, 2016 yılı içerisinde internete bağlı cihaz sayısının bir önceki yıla oranla %30 artış göstererek, 6.4 milyara çıktığını ve IOT’ye (Internet of Things – Nesnelerin Interneti) harcanan bütçenin 235 milyar Dolar olduğunu açıkladı. KVKK’nın Türkiye’de 7 Ekim 2016’da bütün hükümleri ile birlikte tamamen yürürlüğe girdiğini hatırlatan Şıracı; “Günümüzde elde edilen bilgilere göre veri hırsızlığının yüzde 30’u çalışanlar tarafından, yüzde 26’sı da eski çalışanlar tarafından yapılıyor. Fikri mülkiyet hırsızlıklarının yüzde 12’si ise kiralık hackerlar tarafından gerçekleştiriliyor. Şirketler bünyesinde KVKK ve sair mevzuata uygun olarak kişisel verilerin korunması, hukuki/teknik uyumluluk, uygulama ve periyodik denetime ilişkin danışmanlık alınması suretiyle sağlanabilir” diye konuştu.
 

Etkinlikte konuşan Sistem Global Danışmanlık Hukuk Müşaviri Av. Cengiz Aydemir ise; “Öncelikle kanunun emredici hükümlerini bir arada değerlendirip ilerleyen süreçte yasanın bizler için öngördüğü lehte ve aleyhte durumları tespit etmek gerekir. Sonrasında bunu hayatımıza nasıl geçireceğiz ve sürdürülebilirliğini nasıl sağlayacağız en önemli kısmı bu. Bunu yaparken de mutlaka bir hukukçuya ve teknik birime ihtiyaç var. Fikir aşamasından işin ticarileşme ve globalleşme aşamasına kadar geçen tüm süreçleri kapsayacak hayatımızdaki teknik, mali ve hukuki konuları ilerleyen zamanlarda da mutlaka sizlerin ilgisine sunmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.