Erdem Kaya Patent

BURSA 2018 İLK YARISINDA PATENT BAŞVURUSUNDA 3. SIRADA YER ALDI

BURSA 2018 İLK YARISINDA PATENT BAŞVURUSUNDA 3. SIRADA YER ALDI
BURSA 2018 İLK YARISINDA PATENT BAŞVURUSUNDA 3. SIRADA YER ALDI

Serhat TEZCAN / Hürriyet Gazetesi - BURSA

Uluslararası Patent Birliği (UPB) Başkanı Erdem Kaya, markalaşmanın önemli verilerinden birisi olan patent başvurusunda Bursa’nın yılın ilk yarısında 151 başvuru ile İstanbul ve Ankara’nın ardından üçüncü sırada geldiğini açıkladı. Güçlü bir üretim şehri olan Bursa’nın potansiyelini yansıtamadığını söyleyen Erdem, “Bursa’nın marka algısı üretimdeki yeteneği düşünüldüğünde istenen noktada değil. Bursa sanayisi kendindeki yüksek potansiyelin farkına varmalı, fason üretici ve otomotiv yan sanayisi olma kimliğini artık değiştirmeli.” dedi.

UPB Başkanı Erdem Kaya, 2018 yılının ilk 6 ayında Türkiye genelinde 2 bin 722 patent başvurusu yapıldığı açıkladı. Geçen yılın aynı dönemi ile kıyasladığında yüzde 9,2’lik bir artış yaşandığını ifade eden Erdem, “Birinci sırada bin 114 patent başvuru ile İstanbul, ikinci sırada 422 patent başvurusu ile Ankara geliyor. Üçüncü sırada ise 151 patent başvurusu ile Bursa takip ediyor” diye konuştu.

Firmaların son 6 aylık hareketinin yüksek olduğunu belirten Erdem, “2016 ile 2017’yi karşılaştırdığımızda yılsonu artışı yüzde 33’tü. Bu sene o oranın yakalanması zor görünüyor. Bunun temel birkaç sebebi var. 2017 yılı itibariyle yeni Sınai Mülkiyet Kanunu çıktı. Pozitif baktığımız kanun ancak uygulamadaki belirsizlikler, firmaları biraz çekingen yaptı. Tescil bariyerleri de yükseldi. Bunun tepkisi olacağını biliyorduk. Burada etkisinin olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Genel sıralamada Bursa’nın üçüncü sırada yer aldığını ve en yakın takipçisi Ankara ile aranın açıldığına dikkat çeken Erdem, “Bu konuda Bursa’da bir gerileme olduğunu söyleyebiliriz. Geçen yıl Bursa’nın patent sayısı 440’tı. UPB olarak Bursa’nın patent konusunda ikinci sırada olması gereken bir kent olduğunu düşünüyoruz” dedi.

MARKALAŞMA BAKIŞI EKSİK

Bursa’nın çok güçlü bir kent olduğunu ve liderlik fonksiyonunu burada da sürdürmesi gerektiğini savunan Erdem, sözlerini şöyle sürdürdü.

“Bursa’nın marka algısı üretimdeki yeteneği düşünüldüğünde istenen noktada değil. Bursa sanayisi kendindeki yüksek potansiyelin farkına varmalı, fason üretici ve otomotiv yan sanayisi olma kimliğini artık değiştirmeli.” dedi. Bursa’dan çıkan ve Son kullanıcıya hitap eden kaç marka var dersek, bu konuda eksik kalıyoruz. Bursa’nın ulusal ve uluslararası marka çıkarması gerekiyor. Büyük firmaların üreticisi konumundan sıyrılıp, kendi teknolojisini üreten ve bunu kendi markası ile pazarlayan hale gelmemiz lazım. Bunu yapan yapılar var ama büyük oranda yurtdışındaki firmalara bağlı üretim modeli uygulanıyor. Patent sayısının az olmasında etkenlerden birisi de bu.”

BTSO’NUN ÇALIŞMALARI VAR

Bursa’da patent başvurusu yapılan sektörlerin otomotiv, makine ve mobilya olduğuna dikkat çeken Erdem, “Ne zaman kimya, elektronik, özel amaçlı makineler ve medikal cihazlarda patent sayısı artarsa katma değerli üretim yapılıyor deriz. Markalaşmanın önemi de budur aslında. BTSO’nun bu konuda önemli çalışmaları var. Zamanla olabilecek bir çalışma bu” şeklinde konuştu.

AR-GE VE TASARIM MERKEZLERİ

Kentte Ar-Ge ve Tasarım Merkezi sayısının 100’ü geçtiğine işaret eden Erdem, bunun pozitif bir gelişme olduğunu vurguladı. Ar-Ge Merkezleri’nin patent ödevleri olduğunu belirten Erdem, “Dolayısıyla 2019’da patent üretmeye başlayacağını ve Bursa’nın o şartta yükselteceğini düşünüyorum” dedi.