Erdem Kaya Patent

PATENT ARAŞTIRMA VE İNCELEME TALEBİ ÜCRETLERİNDE İNDİRİM

PATENT ARAŞTIRMA VE İNCELEME TALEBİ ÜCRETLERİNDE İNDİRİM
PATENT ARAŞTIRMA VE İNCELEME TALEBİ ÜCRETLERİNDE İNDİRİM

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından yapılan açıklamaya göre araştırma ve inceleme raporlarının hazırlanmasına ilişkin işlem ücretlerinde, patent ve faydalı model tescil maliyetlerinin azaltılması amacıyla ciddi oranlarda indirime gidildi. Patent tescil sürecinin en önemli iki aşaması olan araştırma ve inceleme raporu talepleri için ücret 100 TL olarak belirlendi. 

31 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 2019 Yılında Uygulanacak Ücret Tarifesine İlişkin Tebliğ uyarınca, gerçek kişilerin 1 yıl içinde e-Devlet üzerinden yapacakları 10 patent, faydalı model araştırma ve 10 patent inceleme talebi, tüzel kişilerin 25 patent, faydalı model araştırma ve 25 patent inceleme talebi ile üniversitelerin 100 patent, faydalı model araştırma ve 100 patent inceleme talepleri indirimli ücretler üzerinden alınacak.


Başvuru sahibi türüne göre belirlenen talep sayıları aşıldığında, Tebliğde belirlenen normal ücretler (talebin e-Devlet üzerinden yapılması halinde) araştırma raporu için 590 TL, inceleme raporu için 355 TL) geçerli olacak.


PATENT BAŞVURULARINDA ARAŞTIRMA VE İNCELEME TALEBİ BİRLİKTE YAPILABİLECEK


Ayrıca Türk Patent ve Marka Kurumu, başvuru sahiplerinin geçmiş dönemlerde ayrı ayrı yapılması zorunlu olan araştırma ve inceleme talebi aşamalarının yeni dönemde aynı anda yapılabileceğini açıkladı. Yapılan yenilik ile bekleme süresi minimuma indirilmiş olup tescil süreleri kısalacak. Araştırma raporunun olumlu olması halinde, inceleme raporu da düzenlenerek araştırma raporu ile birlikte gönderilecek. Araştırma raporunun olumsuz olması halinde araştırma raporu gönderilecek, ilgili araştırma raporunun tebliğ tarihinden itibaren üç aylık sürenin bitiminde inceleme raporu hazırlanması süreci başlatılacak.