Erdem Kaya Patent

BULUŞA,EMEĞE,TASARIMA,YENİLİĞE,İNOVASYONA DEĞER VERENLERİN VE TÜM SEKTÖR TEMSİLCİLERİMİZİN " DÜNYA FİKRİ MÜLKİYET GÜNÜ" KUTLU OLSUN.

BULUŞA,EMEĞE,TASARIMA,YENİLİĞE,İNOVASYONA DEĞER VERENLERİN VE TÜM SEKTÖR TEMSİLCİLERİMİZİN " DÜNYA FİKRİ MÜLKİYET GÜNÜ" KUTLU OLSUN.
BULUŞA,EMEĞE,TASARIMA,YENİLİĞE,İNOVASYONA DEĞER VERENLERİN VE TÜM SEKTÖR TEMSİLCİLERİMİZİN " DÜNYA FİKRİ MÜLKİYET GÜNÜ" KUTLU OLSUN.

Avrupa Patent Vekili ve Uluslararası Patent birliği Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Kaya 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada Fikri Mülkiyet haklarına sahip çıkmamızın gerekliliğine vurgu yaptı.
 
Türkiye’nin ekonomik ve sosyal kalkınmasında en önemli etkenlerden birinin de fikri mülkiyet hakları olduğunu ifade eden Erdem Kaya , Dünya Fikri Mülkiyet Hakları Günü’nü kutlayarak şunları söyledi; “ Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı’nın (WIPO) kuruluş anlaşmasının yürürlüğe girdiği gün olan 26 Nisan tarihi Dünya Fikri Mülkiyet Günü olarak kutlanıyor. Fikri ve Sınai mülkiyetin korunması ve geliştirilmesini mesleğimizin vazgeçilmez iş hedefi olarak gören bir Patent Vekili olarak teknolojik gelişmelerin önünü açan, patent ve markalara yapılan yatırımları koruyarak olası yatırımcılara olumlu mesajlar veren, Fikri Mülkiyet alanında faaliyet gösteren hizmet işletmelerinin gelişmesine olanak tanıyan elverişli ekonomik ortamın oluşmasını, teşvik edilmesini temenni ediyorum. Ülkemizin en önemli markalarına, ekonominin lokomotif kurumlarına müvekkilimiz olarak hizmet veren bir kurumun temsilcisi olarak ticari marka ve fikri mülkiyet haklarının korunması ülkemizin önünü açacak çok önemli bir unsurdur.


Günümüzde küresel rekabet hızla artıyor, yatırım ortamını geliştirmek isteyen, ekonomisini güçlendirmek isteyen ülkeler öncelikle Fikri ve Sınai mülkiyet hakları konusunda başarı sağlamalılar. Son 20 yıllık dilimde bu konuda oldukça başarılı bir yol kat etmiş olan ülkemizin önünde hala önemli fırsatlar bulunmaktadır. Örneğin; Property Rights Alliance'ın (Mülkiyet Hakları İttifakı - PRA) 2013 yılı Fikri Mülkiyet Hakları Koruma Endeksi'ne göre Türkiye 130 ülke arasında 58. sırada yer almaktadır. Uluslararası Yatırımcılar Derneği'nin (YASED) yaptığı araştırmaya göre; gelişme yolundaki ülkelerde Fikri Mülkiyet Endeksi'nde bir puanlık artış bile 1,5 milyar dolarlık ilave yabancı yatırım girişi sağlamaktadır. Patent hakları Endeksi'nde %1'lik bir iyileşme ise yabancı sermaye stoğunda %1,6 oranında artış sağlamaktadır. Doğru politikalar ve uygulamalarla gelişmiş bir Fikri Mülkiyet sisteminin oluşturulması ülkemiz için önemli bir unsurdur.
 
Ayrıca gelişmiş bir Fikri Mülkiyet sisteminin 2023 Türkiye vizyonuna ulaşmada ülkemizin önünü açacağına ve bu konuda sağlıklı bir yasal düzenlemenin istikrarlı bir şekilde oluşturulması gerektiğini ifade eden Kaya, sözlerine şöyle devam etti: “ Patent haklarının ihlallerindeki cezai hükümlerin caydırıcı olmasının gerekliliği, korsan ve taklitin günümüzde endişe verici bir boyutta yaşanması, maalesef toplumda Fikri ve Sınai hakların korunması konusundaki farkındalığın yeterince yaratılamamış olması, Marka Patent Vekilliği mesleğinin standartları yasalarla belirlenmiş olarak yasal temellere oturtulmamış olması sektörün önemli sorunları olarak karşımıza çıkıyor. Buluş geliştirme konusundaki insiyatifi arttıran ve müvekkili olduğumuz firmaların mevcut marka ve patentleri ile bunlara yapılan yatırımı koruyarak potansiyel yatırımcılara örnek yapıcı mesajlar vermek böylece sektörün ve ekonominin gelişmesine katkı sağlamak en önemli dileğimizdir. Bu unsurlara dikkat çekerek Dünya Fikri Mülkiyet Günü’nü kutlar, Fikri ve Sınai Mülkiyetin uluslararası alanda korunması ve iyileştirilmesi konusunda çalışmalar yapmaya devam edeceğimizi bildiririm.