Erdem Kaya Patent

AR-GE MERKEZLERİNİN SAYISI 200’E ULAŞTI

AR-GE MERKEZLERİNİN SAYISI 200’E ULAŞTI
AR-GE MERKEZLERİNİN SAYISI 200’E ULAŞTI
Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun kapsamında bir şirketin daha Ar-Ge Merkezi Belgesi almaya hak kazanması ile Ar-Ge merkezleri sayısı 200'e çıktı.  
 
Ar-Ge merkezlerine verilen desteğin hız kesmeden devam edeceğini belirten Bakan Işık; 
 
"Ar-Ge merkezlerine sağladığımız teşvik ve muafiyetler, ülkemizde özel sektörün Ar-Ge altyapısının oluşması bakımından büyük önem arzediyor. Ar-Ge Merkezi Belgesi verilen işletmelerimiz 28 ilde 24 farklı sektörde faaliyet gösteriyor. Söz konusu işletmelerin Ar-Ge ve yenilik faaliyetleriyle ilgili yaptıkları harcamalar için gerek vergisel gerekse de sigorta pirimi açısından büyük destekler veriyoruz. Tüm bu uygulamaların, ülkemizin 2023 hedefinde Ar-Ge yoğunluğunun yüzde 3 oranına erişmesine, bunun da yüzde 2'sinin özel sektör tarafından karşılanması hedefine önemli katkısı olacaktır."  dedi.
 
En fazla merkez İstanbul'da 
 
Sanayi kuruluşlarının sahip olduğu Ar-Ge merkezlerinin detaylarına ilişkin de bilgi veren Işık, iller bazında en fazla merkezin 55'e ulaşan sayıyla İstanbul'da bulunduğunu bildirdi. Bakan Işık, bu ili sırasıyla 29 merkezle Kocaeli, 28 merkezle Bursa, 23 merkezle Ankara ve 15 merkezle İzmir'in takip ettiğini ifade etti.
 
Faal olan merkezlerin sektörel dağılımında, en fazla otomotiv yan sanayi geliyor. Bu alanı savunma sanayi, otomotiv, yazılım ve kimya alanları izliyor.
 
Kaynak : http://www.sanayi.gov.tr/