Erdem Kaya Patent

HİZMETLERİMİZ

Marka Tescili

Her ticari işletme sunduğu ürün ya da hizmetlere bir isim verir, bir süre sonra bu isimle tanınır hale gelir. Dolayısıyla da, giderek işletmeyle özdeşleşen bu ismin başkaları tarafından kullanılmasını istemez.

Bunu önlemenin en etkin yolu ise kullandığınız ya da kullanmayı düşündüğünüz ismi en kısa sürede marka olarak tescil ettirmektir. Böyle yaptığınız takdirde, bir taklitle karşılaştığınızda ilgili kanunca (6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu) size verilen tüm haklardan faydalanabilirsiniz.

Bu haklardan öne çıkanları şöyle sıralayabiliriz: Taklit eden tarafın markanızı kullanmasını önleme, tabelasını indirme, ilgili kurumsallarını toplatma, taklit ürünlere el koyma, taklit ürünleri üreten üretim ekipmanlarını mühürleme gibi.

Nice Sınıflandırması adı verilen bir sistematik kapsamında, tüm üretim ve hizmet sektörleri 45 ana marka sınıfına bölünmüştür. Buna göre, örneğin siz tekstil alanında ABC markasını tescil ettirdiyseniz, bir başkası makine alanında aynı marka için tescil alabilir. İlave harç ödemeleriyle birden fazla sektörde tescil almak mümkün olsa da, tescil alındıktan sonra 5 yıl içerisinde tescil sırasında kapsanan bir sektörde bir faaliyet gösterilmemişse, üçüncü kişiler mahkeme yoluyla bu sınıfların iptalini isteyebilmektedir.

Markanın tescil süreci normalde 4-8 ay kadar sürmekte, ancak bu süreçte üçüncü kişilerin marka başvurunuza bir itiraz olursa, süre 8-12 aya kadar uzayabilmektedir. Markalar tescil edildikten sonra 10 yılda bir yenilenmek kaydıyla sürekli olarak marka sahibine ait olabilmektedir.


İlgili Hizmetlerimiz

Marka tescillerine yönelik çok sayıda hizmet kalemimiz bulunmaktadır. Aşağıda sadece müvekkillerimiz tarafında en sık talep edilen hizmet kalemleri verilmiştir. Daha detaylı bilgi ve teklif istemek için bizi arayabilir ya da buraya tıklayarak mesaj gönderebilirsiniz. Talebiniz alınır alınmaz uzmanlarımız sizinle irtibata geçecektir.

Yurtiçi/Yurtdışı Başvuru Hizmetleri
Yurtiçi Marka Tescil Müracaatı
Yurtdışı Ülkesel, Madrid, CTM başvuruları
Marka Takip Devralma
Coğrafi işaret Müracaatı
Garanti Markası Müracaatı
Tanınmış Marka Müracaatı

Yurtiçi/Yurtdışı İtiraz - Savunma Hizmetleri
Yayınlanan Markaya İtiraz
Enstitü Kararlarına İtiraz
İtiraza Karşı Görüş Hazırlama

Araştırma – İzleme Hizmetleri
Yurtiçi Benzer Marka İzleme
Bölgesel-Dünya Çapında Benzer Marka İzleme
Yurtiçi Marka Benzerlik Araştırmaları
Yurtdışı Marka Benzerlik Araştırmaları

Danışmanlık - Analiz Hizmetleri
Lisans Sözleşmesi Hazırlama
İhtar Yollama - İhtara Cevap Hazırlama
Markana Değer Eğitimi

Süreç Takip Hizmetleri
Süreçteki tüm gelişmeleri bildirme
Marka Yenileme Müracaatı
Marka Tescil Belgesi Düzenleme Müracaatı
Mücbir Sebep Sunma

Yurtiçi/Yurtdışı Sicil Kayıt – Evrak Temin Hizmetleri
Marka Adres–Unvan- Nev’i Değişikliği
Markanın Veraset ve İntikal işlemi
Markaya Rehin Koyma
Marka Devir-Lisans Kaydı Müracaatı