Erdem Kaya Patent

HİZMETLERİMİZ

Patent Tescili

Buluşlar sadece hayatımızı kolaylaştırmakla kalmaz, ülkelerin dünyada öncü ekonomiler arasına girmesinde ve bunun bir sonucu olarak toplumsal refahın artmasında da çok önemli rol oynarlar.

Bugün dünyanın gelişmiş ilk 10 ekonomisine bakıldığında, hepsini aynı zamanda en çok patent başvurusu yapılan ülkeler olduğunu da görürüz. Benzer şekilde, dünyanın kendi alanındaki en iyi firmalarına baktığımızda da, bu firmaların hep en çok patent başvuranlar listesinde ilk sıralarda yer aldığı da herkes tarafından bilinmektedir.

Dolayısıyla, aklınızda gördüğünüz bir soruna karşı bir çözümünüz varsa, o durumda siz potansiyel bir buluşçusunuz. Bu durumda, ilk dikkat etmeniz gereken şey, fikrinizi patent başvurmadan önce kimseye açmamanız, açmak zorundaysanız da gizlilik anlaşmalarıyla bilgi paylaşımınızı güvence altına almanızdır.

Sonrasında, bir patent vekiliyle çalışmanızı tavsiye etmekteyiz. Patent vekilinizi seçerken de son derece hassas davranın. Referanslarına, mühendis ekibi olup olmadığına, yabancı dile hakim olup olmadığına mutlaka dikkat edin. Patent vekilinizi seçtikten sonra, vekiliniz öncelikle bir patent araştırması yapacak ve dünyada fikrinize benzer çözümler olup olmadığını tespit edecektir. Patent araştırmasının olumlu neticelenmesi durumunda da, hem teknik hem de hukuğun birleştiği çok kritik bir doküman olan patent tarifnamesini hazırlayacak ve onayınıza sunacaktır. Onayınıza istinaden de başvurunuzu yapacak ve tüm süreci sizin adınıza takip edecektir.

Bir patent başvurusunun hazırlanması süreci genel de 10-20 gün arasında sürmekte, başvurudan tescile kadar olan süreç ise 2-4 yıl arasında sürmektedir. Patent almak için buluşunuzun dünya yeni olması, teknikte uzman bir kişiye göre aşikar bir çözüm olmaması ve sanayiye uygulanabilir olması gerekmektedir. Surecin bu kadar uzun olmasını sebebi de buluşunuzun bu kriterleri karşılayıp karşılamadığının tespitinin yapıldığı patent araştırma ve inceleme süreçleridir. Patent belgesi minimum 7 yıl (incelemesiz patent), maksimum 20 yıl (incelemeli patent)koruma sağlamaktadır.

Özellikle aşikarlık kriterini aşmak bazen güç olabilmektedir. Patent vekiliniz böyle bir riski baştan gördüyse, size faydalı model başvurusu yapmanızı önerecektir. Faydalı model başvuruları üzerinde Ar-Ge gerektirmeyen ve genelde bir ya da birkaç adımda ulaşılabilen çözümler için ideal bir koruma enstrümanıdır. 10 yıllık bir koruma sağlar ve normal şartlar altında 1 yılda Faydalı Model belgeniz elinize ulaşır.

Son olarak, buluşlar ne kadar önemliyse, buluşların emanet edildiği patent vekilleri ve ofisleri de o kadar önemlidir. Zira, işini hakkıyla yapan bir patent vekili, gerek buluşu yapan gerekse o buluşun yapıldığı ülkenin çok büyük bir fırsatı yakalamasını sağlayabilir. Aksi durumda da, patent vekilinin o büyük fırsatın kaçmasında ne yazık ki önemli bir rolü olacaktır.

 

 

İlgili Hizmetlerimiz

Patent ve faydalı model tescillerine yönelik çok sayıda hizmet kalemimiz bulunmaktadır. Aşağıda sadece müvekkillerimiz tarafında en sık talep edilen hizmet kalemleri verilmiştir. Daha detaylı bilgi ve teklif istemek için bizi arayabilir ya da buraya tıklayarak mesaj gönderebilirsiniz. Talebiniz alınır alınmaz uzmanlarımız sizinle irtibata geçecektir.

Yurtiçi/Yurtdışı Başvuru Hizmetleri
Yurtiçi Patent veya Faydalı Model Tescil Müracaatı
Yurtdışı Ülkesel ve Bölgesel Başvurular (Avrasya Patenti, Afrika Patenti)
Avrupa Patenti, PCT başvuruları
Dosya Takip Devralma

Yurtiçi/Yurtdışı İtiraz - Savunma Hizmetleri
Yayınlanan Patent/Faydalı Modele İtiraz
Enstitü Kararlarına İtiraz
İtiraza Karşı Görüş Hazırlama
İnceleme Raporlarına Karşı Görüş Hazırlama

Araştırma – İzleme Hizmetleri
Yurtiçi Patent Araştırması
Dünya Çapında Patent Araştırması
Patent Havuzu Oluşturma
Tekniğin Bilinen Durumunu Belirleme
Yurtiçi Patent İzleme
Dünya Çapında Patent İzleme

Danışmanlık - Analiz Hizmetleri
Patent İhlal Analizi
Patentin Etrafından Dolaşma Çalışması
Üretim Serbestisi Raporu Hazırlama
Patent Çürütme Raporu Hazırlama
Patent Bilinçlendirme Eğitimi
Patent Uzmanlık Eğitimi
İhtar yollama, İhtara cevap verme
Lisans sözleşmeleri hazırlama

Süreç Takip Hizmetleri
Süreçteki tüm gelişmeleri bildirme
Patent/F.Model Belge Talebi Yapılması
Patent Araştırma – İnceleme Talebi Yapılması
Kullanım Belgesi Sunulması
TÜBİTAK Patent Desteği Çıkarılması
KOSGEB Sınai Mülkiyet Desteği Çıkarılması
Patent Çevirisi
Mücbir Sebep Sunma
Yıllık Patent – Faydalı Model yenilemeleri

Yurtiçi/Yurtdışı Sicil Kayıt – Evrak Temin Hizmetleri
Patent/Faydalı Model Adres–Unvan- Nev’i Değişikliği
Patent/Faydalı Model Veraset ve İntikal işlemi
Patent/Faydalı ModeleRehin Koyma
Patent/Faydalı Model Devir-Lisans Kaydı Müracaatı